Akvaryum Bakim

Bursa Aqua Farm

Ne kadar bakım gerektiğini ne belirler?

1. Akvaryumun ebadı

2. Kaç tane ve çeşit balığın olduğu

3. Aksesuarlar

Temel kural:

Akvaryum ne kadar büyükse o kadar az bakıma ihtiyaç vardır.

Aydınlatmanın açılıp kapatılması

En iyisi: Bir zamanlayıcı yükleyin ve aydınlatma süresi yaklaşık 12 saate ayarlayın. Bu kabaca tropikal gün ışığı süresini temsil eder.

Filtre biriminin kontrolü

Filtrenizin ve/veya hava pompanızın düzenli olarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.

Sıcaklığın kontrolü

Modern akvaryum ısıtıcıları oldukça güvenilir çalışır. Yinede akvaryum termometrenizi en az günde bir kez kontrol etmelisiniz. Sıcaklığın sabit olup olmadığından bu şekilde emin olabilirsiniz.

Balıklarınızı günde 2 -3 kez besleyin.

Balıklarınızın kısa sürede yiyebilecekleri kadar yem verin Balıklar gece boyunca hareketli olduğundan dip balıkları aydınlatma kapatıldıktan sonra beslenmelidir.

Su değişimi

Küçük akvaryumlarda ya da çok balık içeren akvaryumlarda (akvaryumun ebadına bağlı olarak), haftada bir kez suyu kısmi olarak değiştirmelisiniz.

Daha geniş akvaryumlarda veya akvaryum ebadına göre da az balık içeren akvaryumlarda iki ya da üç haftada bir yapılacak kısmi su değişimi yeterli olacaktır.

Suyun test edilmesi

Haftada bir kez önemli su parametrelerini kontrol etmelisiniz.

Bitki bakımı

• Bitkilerinizi haftada bir kez gübreleyiniz.

• Dökülen veya çürüyen yapraklar bir sonraki su değişimine kadar bırakılmalıdır.

• Bitkilerin budanması ve/veya seyreltilmesi

Aydınlatma tüplerinin değiştirilmesi

Aydınlatma tüplerini çalışıyor olsalar bile değiştirin!

 İki tüp de kullanıldıysa, bir tüp altı ay, diğer tüp sekiz ay sonra değiştirilmelidir. Her iki tüpü aynı anda değiştirirseniz aydınlatma şartları oldukça ani değişmiş olacaktır.

Yosunları nasıl yok edebiliriz?

Akvaryum camında olduğu kadar taşların üzerinde ve bitki yapraklarında yeşil yosun kolonilerini küçük noktacıklar halinde görebilirsiniz.

Bu tür yosundan korkmanıza gerek yoktur. Sadece su kalitesi yeteri kadar iyi olduğunda yeşil yosun oluşumu görülür. Bu yeşil yosunların doğal kontrolü için akvaryumunuza Otocinclus (kedi balığı türü) veya Ancistrus (vatoz türü) gibi yosun yiyen balıkları akvaryumunuza yerleştirebilirsiniz.

Bazı durumlarda bu tür yosunların gelişimini kontrol altına almak için, bir kaç kılıç kuyruk ve siyah moli de yeterli olacaktır.

Akvaryum camının dışardan temizlenmesi

Akvaryum camı, Akvaryum tekrar doldurulup kapağı kapatıldıktan sonra ancak dışardan temizlenebilir. Ancak bu şekilde genelde kullanılan cam temizleyicilerini kullanabilirsiniz.

Önemli:

Cam temizleyicilerini akvaryum camın yüzeyine doğrudan püskürtmeyin, sadece yumuşak bir bezin üzerine küçük bir miktar koyun. Daha sonra camı temizlenene kadar silin. Hiç bir zaman temizlik maddeleri suya girmemelidir.

Ölü Balık:

Akvaryumda ölen bir balık derhal alınmalıdır!

Kireç artığı

Isıtıcıların veya filtre bağlantılarının üzerinde bulunan kireç artıkları yumuşak bir fırça yardımıyla temizlenmelidir. Ayrıca orta sertlikteki yeni bir diş fırçası  da aynı işlemi kolaylıkla yapmanızı sağlar.